Przelew SEPA – czym jest i jak wykonywać przelewy w Euro na terenie UE

Przelew-SEPA-–-czym-jest-i-jak-wykonywac-przelewy-w-Euro-na-terenie-UE-forsawsieci

Korzystanie z przelewów stało się dla nas normą, jednakże dzięki globalizacji i łatwemu dostępowi do produktów z całego świata coraz częściej pojawia się potrzeba przelania pieniędzy za granicę. Jak to zrobić? Na terenie Unii Europejskiej z pomocą przychodzą przelewy SEPA, które tworzą jednolity obszar płatności w walucie euro czyniąc cały proces prostszym, szybszym i co równie ważne – tanim.

Spis treści

Czym jest SEPA?

czym jest sepa przelew w UE płatność forsawsieci

Już samo rozwinięcie skrótu pozwala nam w łatwy sposób domyślić się z czym mamy do czynienia. SEPA (Single Euro Payment Area) należy przetłumaczyć na Jednolity Obszar Płatniczy w Euro co jasno sugeruje, że jest to system do rozliczania płatności w euro dzięki przelewom, w którym udział biorą 27 kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Dodatkowo obejmuje parę innych krajów nie zrzeszonych we wspólnocie i należą do nich: Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Monako, Andora, Liechtenstein, Watykan oraz San Marino.

Ogólnym założeniem korzystania z przelewów SEPA jest utrzymanie wspólnego systemu płatności co przekłada się na ułatwienie rozliczeń między zrzeszonymi krajami a w konsekwencji szybkie i przede wszystkim tanie przesyłanie pieniędzy.

Czym różni się przelew SEPA od tradycyjnego przelewu?

Od strony użytkownika przelew SEPA nie różni się znacząco od przelewów, które wykonujemy na co dzień w naszym kraju. Dzięki podobnemu schematowi jest to całkiem łatwa do przyswojenia forma płatności. Już po pierwszej udanej próbie będziesz ze swobodą przelewał pieniądze w dowolne miejsce na mapie naszego kontynentu.

Oczywiście podstawową różnicą jest rozliczanie płatności w walucie euro zamiast polskich złotówek. Oznacza to, że jeśli nie posiadamy konta walutowego podczas zlecania przelewu nasze złotówki zostaną przeliczone po kursie banku na euro, i odwrotnie – otrzymując przelew z innego kraju euro zostanie przeliczone na złotówki i dopisane do salda naszego konta.

Kolejną różnicą jest przelewanie środków na numer IBAN odbiorcy. Tak naprawdę nie jest to nic innego jak numer rachunku poprzedzony kodem kraju, w którym to bank odbiorcy się znajduje. I tak dla przykładu polski numer IBAN wygląda tak:

PL   12   3456   6789   0123   4567   8901   2345

Z kolei niemiecki prezentowałby się następująco:

DE   12   3456   6789   0123   4567   89

W tym przykładzie numer rachunku jest krótszy niż polski, ponieważ niemieckie konta składają się z 20 cyfr, zaś polskie z 26. Maksymalna długość ciągu liter i cyfr z jaką możesz się spotkać to 34 znaki.

Ostatnią różnicą jest wpisanie podczas realizacji przelewu kodu BIC czasem nazywanym też kodem SWIFT  – jest to kod identyfikujący bank i najczęściej składa się z 8 znaków. Dla przykładu kod BIC/SWIFT Alior Banku to: ALBPPLPW, zaś Santander Banku: WBKPPLPP. Kod BIC/SWIFT można znaleźć wpisując nazwę banku w wyszukiwarce Google np. „Alior Bank BIC”. Jeśli nie posiadasz kodu BIC/SWIFT banku wpisz po prostu jego nazwę.

Posiadając te dane masz wszystko co potrzeba do realizacji przelewów międzykrajowych.

kod-bic-swift-przelew-zagraniczny-za-granicę-forsawsieci

Jak wykonać przelew SEPA?

Przelew SEPA wykonujemy bardzo podobnie jak tradycyjny przelew. W aplikacji banku lub na stronie internetowej przechodzimy po zalogowaniu do płatności. Jedyną różnicą jest wybrane przelewu SEPA / przelewu zagranicznego zamiast przelewu krajowego. Dalsza procedura jest bardzo podobna jak przy wysyłce zwykłego przelewu.

Dodatkowo zazwyczaj banki posiadają wbudowane kalkulatory podczas wpisywania kwoty przelewu dzięki czemu z góry będzie wiadomo po jakim kursie złotówki zostaną przeliczone na euro bez potrzeby korzystania z zewnętrznego kalkulatora do obliczenia kursu euro.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Przelewy SEPA co do zasady powinny być tanie, ich koszt nie powinien być wyższy niż zlecenie przelewu krajowego, jednak banki mogą naliczyć wewnętrzne prowizje zgodnie z ich taryfą. Na szczęście większość polskich banków nie pobiera żadnej opłaty za przelewy zagraniczne SEPA jeśli składane są przez internet, natomiast opłaty pojawią się za zlecenie w oddziale stacjonarnym banku i zazwyczaj oscylują w okolicy 10 zł za przelew.

Jednak na pytanie ile zapłacimy za przelew zagraniczny SEPA musimy tak naprawdę sprawdzić taryfę Opłat i Prowizji naszego banku i jeśli są wysokie a zamierzamy korzystać często z tej formy płatności, warto rozważyć założenie konta w banku, który umożliwia darmowe przelewy międzynarodowe. Ciekawe propozycje i najlepsze oferty znajdziesz w naszym dziale z promocjami i kontami bankowymi.

przelew SEPA z konta do konta płatności forsawsieci

Jaki jest czas realizacji przelewu SEPA?

Dzięki ujednoliconemu systemowi opartemu na jednej walucie jaką jest euro przekazy realizowane są stosunkowo szybko. Czas realizacji przelewów SEPA nie powinien zająć więcej jak dobę w trakcie standardowego tygodnia roboczego i pojawia się na koncie odbiorcy następnego dnia. Ściślej mówiąc system ten nazywa się D+1. Oczywiście tak jak w wypadku polskich banków przelewy te zawieszone są w weekendy, należy również brać pod uwagę możliwe święta i dni ustawowo wolne od pracy w innych krajach, które mogę opóźnić dotarcie przelewu do miejsca docelowego.

Różnice między przelewem SEPA a SWIFT czyli Europa kontra reszta świata

Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem poza SEPA są przelewy SWIFT, których zasięg nie ogranicza się do strefy europejskiej lecz mają zasięg globalny i umożliwiają płatności w każdej innej obcej walucie.

przelew Sepa płatność SWIFT forsawsieci

Możliwość przelewania pieniędzy do dowolnego kraju na świecie obarczona jest niestety pewnymi niedogodnościami. Przelewy idą dłużej, średnio na dotarcie do odbiorcy potrzebują 2-3 dni, jednak dużo dotkliwsze są koszta takiego przelewu. Realizując przelew SWIFT musimy liczyć się z opłatą na poziomie średnio 0,25%-0,5% wartości transakcji lecz nie mniej niż 10 zł i nie więcej jak 250 zł. 

Nie zapominajmy również o koszcie przewalutowania złotówek na obcą walutę jeśli nie posiadamy konta walutowego.

Oczywiście za pośrednictwem SWIFT można płacić również w euro jednak ze względu na dodatkowe opłaty i dłuższy czas jaki pieniądze muszą pokonać by dotrzeć na właściwy rachunek wygodniejszą i zarazem korzystnieją opcją pozostają przelewy SEPA jeśli tylko mamy możliwość z nich skorzystać.

Więcej o przelewach SWIFT możesz przeczytać klikając tutaj.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Reddit
Sprawdź popularne promocje
oraz promocje bankowe
5 13 głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Pokaż wszystkie komentarze

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

W razie jakichkolwiek pytań nie wahaj się napisać. Odpowiadamy w przeciągu 48 godzin.

Możesz też napisać do nas bezpośrednio na:
kontakt@forsawsieci.pl

lub skontaktować się poprzez naszego Facebooka