Przelew SWIFT czyli jak wysyłać pieniądze za granicę i ile to kosztuje

Przelewy-SWIFT-czyli-jak-płacić-i-wysyłać-pieniądze-na-cały-świat-i-ile-to-kosztuje-forsawsieci

Chcąc przelewać pieniądze za granicę najlepiej sięgnąć po rozwiązania jakie oferuje SWIFT. System ten umożliwia nam przesyłanie pieniędzy do dowolnego kraju na świecie i to z pozycji własnego fotela. W dalszej części artykułu wyjaśnimy co to jest SWIFT, ile kosztuje oraz jak długo idzie przelew korzystając z tej metody. Dowiesz się również czym różni się SWIFT od przelewu SEPA.

Spis treści

Czym jest SWIFT?

Jeśli sięgnąć do samych początków SWIFT jest międzynarodową organizacją instytucji finansowych założoną w latach 70tych w Belgii. Utrzymuje ona całą infrastrukturę do rozliczania transakcji nie tylko pomiędzy bankami z całego świata ale również giełdami, domami maklerskimi oraz instytucjami finansowymi.

Brakuje aktualnych danych ile instytucji na dzień dzisiejszy przynależy do SWIFT jednak ich liczbę możemy liczyć w niemal dziesięciu tysiącach.

przelew-platnosc-co-to-swift-forsawsieci

Dzięki swojej popularności i ogromnej bazie zrzeszonych podmiotów SWIFT jest aktualnie najpowszechniejszym i najchętniej stosowanym systemem do przelewania środków na naszym globie. Każda instytucja działająca w ramach SWIFT otrzymuje swój indywidualny identyfikator, tworząc tym samym usystematyzowaną i prostą w działaniu sieć.  W efekcie korzystanie z tego rodzaju płatności nie różni się znacząco od przelewów krajowych, które wykonujemy na co dzień.

Co warto wiedzieć na temat tej metody płatności?

Za pośrednictwem przelewu walutowego SWIFT jesteśmy w stanie przelać pieniądze z konta w polskim banku na dowolnie inne konto w banku zagranicznym i to w każdej walucie od dolarów amerykańskich, przez korony norweskie aż na jenach japońskich kończąc.

Wszystko to można uczynić z zacisza domu bez wycieczki do kantoru, ponieważ złotówki znajdujące się na saldzie konta zostają przeliczone po kursie bankowym na wybraną przez nas walutę (warto pamiętać, że korzystniej wyjdziemy na przewalutowaniu jeśli jesteśmy w posiadaniu konta walutowego). Przelew SWIFT można zlecić za pośrednictwem konta internetowego, konta walutowego jak również w oddziale banku.

Podczas korzystania z przelewów międzynarodowych  posługujemy się numerem IBAN. Tak naprawdę nie jest to nic innego jak numer rachunku poprzedzony kodem kraju, w którym to bank odbiorcy się znajduje. I tak dla przykładu polski numer IBAN wygląda tak (dla przejrzystości zastosowaliśmy odstępy, które w oryginale nie występują):

PL12 3456 6789 0123 4567 8901 2345

Z kolei niemiecki prezentowałby się następująco:

DE12 3456 6789 0123 4567 89

W tym przykładzie numer rachunku jest krótszy niż polski, ponieważ niemieckie konta składają się z 20 cyfr, zaś polskie z 26. Maksymalna długość ciągu liter i cyfr z jaką możesz się spotkać to 34 znaki.

Nie mniej ważne jest użycie kodu BIC czasem nazywanym też kodem SWIFT, bez którego przelew nie dojdzie do skutku. Jest to kod identyfikujący bank i najczęściej składa się z 8 znaków. Dla przykładu kod BIC/SWIFT Alior Banku to: ALBPPLPW, zaś Santander Banku: WBKPPLPP. Kod BIC/SWIFT można znaleźć wpisując nazwę banku w wyszukiwarce Google np. “Alior Bank BIC”. Jeśli nie posiadasz kodu BIC/SWIFT banku wpisz po prostu jego nazwę.

Posiadając te dane masz wszystko co potrzeba do realizacji przelewów międzykrajowych.

kod-bic-swift-przelew-zagraniczny-za-granicę-forsawsieci
pamiętaj o kodach IBAN oraz BIC

Ile zapłacimy za przelew poprzez SWIFT? - Koszty i wybór prowizji

Chcąc zrealizować przelew SWIFT musimy liczyć się z poniesieniem pewnych kosztów, które do najniższych nie należą. To kto jednak poniesie koszty zależy jaki zostanie podjęty wybór prowizji.

Jeśli nie posiadamy konta walutowego pierwsze co musimy wziąć pod uwagę to koszt przewalutowania polskich złotych na inną walutę. Stosowany jest tu kurs bankowy, który do najkorzystniejszych nie należy – banki posługują się spreadami czyli różnicą między kursem sprzedaży i kupna.

Drugim nie mniej istotnym czynnikiem wpływającym na koszt całej transakcji jest prowizja banku, która wacha się od 0,2% do 0,5% od kwoty, którą planujemy przelać jednak nie mniej jak 10 zł i nie więcej jak 250 zł.

To kto zapłaci prowizję banku zależy od naszego wyboru podczas zlecania przelewu. Do wyboru są trzy warianty:

 • OUR – pokrycie kosztów spoczywa na osobie wysyłającej przelew (nadawcy) – poprzez wybór tej metody odbiorca otrzyma wskazaną w przelewie kwotę, bez potrąceń kosztów przelewu,

 • SHA – koszty zostają podzielone między obie strony uczestniczące w transakcji (nadawcę i odbiorcę) w taki sposób, że każdy z nich pokrywa koszty swojego banku,

 • BEN – wszystkie opłaty poniesie osoba, która otrzyma pieniądze (odbiorca) co odbywa się poprzez pomniejszenie kwoty, która trafi na konto o wartość prowizji.

Jak widzisz bardzo wiele poza aktualnym kursem walut w dniu realizacji przelewu zależy od banku w jakim posiadasz konto. Jeśli planujesz korzystać często z płatności zagranicznych warto rozważyć zmianę banku lub otwarcie dodatkowego konta, które obniży koszty do minimum. Jeśli szukasz odpowiednich propozycji zajrzyj do naszego działu z  Promocjami bankowymi by cieszyć się darmową gotówką za otwarcie konta.

Jak długo idzie przelew SWIFT? Czas realizacji

Pieniądze wysłane za pośrednictwem SWIFT idą dłużej niż krajowy przelew. Standardowy czas oczekiwania na dotarcie środków to 3 dni robocze, jednak w praktyce pieniądze często znajdują się już po 2 dniach na rachunku odbiorcy.

Należy również uwzględnić możliwe dni ustawowo wolne od pracy w kraju odbiorcy, które wydłużą czas naszego przekazu. SWIFT oferuje również, możliwość wysyłania przelewów w trybie ekspres jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami zależnymi od Twojego banku.

Jakie banki umożliwiają płatności za pomocą przelewów SWIFT?

Przekazy pieniężne SWIFT można zrealizować w prawie wszystkich bankach Polsce, poniżej znajdziesz listę największych banków wraz z ich indywidualnym kodem BIC/SWIFT:

 • Alior Bank– ALBPPLPW
 • Bank Millenium – BIGBPLPW
 • Bank Ochrony Środowiska – EBOSPLPW
 • Bank Pocztowy – POCZPLP4
 • Bank Spółdzielczy – POLUPLPR
 • Bank Pekao S.A. – PKOPPLPW
 • BNP Paribas – PPABPLPK
 • Citi Handlowy – CITIPLPX
 • Credit Agricole – AGRIPLPR
 • Deutsche Bank Polska – DEUTPLPK
 • Getin Bank – GBGCPLPK
 • ING Bank Śląski – INGBPLPW
 • Inteligo – BPKOPLPW
 • mBank – BREXPLPWMBK
 • PKO BP – BPKOPLPW
 • Santander Consumer Bank S.A. – SCFBPLPW
 • Santander Bank Polska – WBKPPLPP
 • T-mobile Usługi Bankowe – ALBPPLPW

 

Wszystkie kody znajdziesz również na oficjalnej stronie swojego banku wraz ze szczegółową instrukcją jak wykonać taki przelew oraz wykazem opłat. Dzięki temu możesz sprawdzić dokładny koszt przelewu SWIFT i wiedzieć zawczasu ile usługa będzie Cię kosztować.

Przelew SWIFT czy przelew SEPA - którą metodę płatności lepiej wybrać?

Przelewając środki na zagraniczne rachunki posługujemy się dwoma typami przelewów – SWIFT oraz SEPA. Obydwie metody konwertują nasze złotówki na obcą walutę i pokonują granice państw docierając do odbiorcy.

przelew Sepa płatność SWIFT forsawsieci

Płatność SWIFT jest metodą globalną obejmującą wszystkie kraje na kuli ziemskiej. Natomiast przelewy SEPA zostały przystosowane do funkcjonowania na terenie Unii Europejskiej. Inaczej mówiąc jest to unikalny system przeznaczony dla wszystkich krajów naszego regionu, dzięki któremu płatności stają się szybsze i tańsze niż przelewy SWIFT.

Podstawową różnicą poza wymienionymi powyżej jest rozliczanie wszystkich płatności tylko w jednej walucie jaką jest euro. Oczywiście za pośrednictwem SWIFT również istnieje możliwość przelewania pieniędzy na europejskie rachunki w euro, pytanie tylko po co?

Oznacza to tyle, że jeśli tylko istnieje możliwość nadania pieniędzy za pośrednictwem SEPA będzie to zawsze lepszą opcją. Nie dość, że oszczędzisz na niepotrzebnych opłatach jakie generują przelewy SWIFT to jeszcze Twoje pieniądze szybciej znajdą się na rachunku docelowym a to same korzyści.

Przeczytaj więcej na temat przelewów SEPA i dowiedz się jak działają klikając tutaj.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Reddit
Sprawdź popularne promocje
oraz promocje bankowe
5 10 głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Pokaż wszystkie komentarze

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

W razie jakichkolwiek pytań nie wahaj się napisać. Odpowiadamy w przeciągu 48 godzin.

Możesz też napisać do nas bezpośrednio na:
kontakt@forsawsieci.pl

lub skontaktować się poprzez naszego Facebooka