Czym jest cashback w internecie

Czym jest cashback w internecie forsawsieci

Cashback w internecie jest popularną metodą oszczędzania podczas dokonywania zakupów. Krótko mówiąc polega on na zwrocie części kwoty jaką wydajemy na zakupy. Jest to naprawdę genialne rozwiązanie, na którym zyskują wszyscy. W artykule omówimy sobie konkretnie czym jest cashback w internecie, zasugerujemy popularne serwisy oraz porady jak zmaksymalizować oszczędności z jego wykorzystaniem.

Spis treści

Czym jest cashback w internecie?

Na początek musimy mieć jasność co do jednego – cashback w internecie nie jest metodą zarabiania, lecz metodą oszczędzania określonej części wydanych pieniędzy.  Cashback jest swoistym zwrotem środków, które wydaliśmy na zakupy w sieci.

Nie ma tu wielkiej filozofii – mając obiecany cashback na poziomie 2,5% otrzymasz 2,50 zł zwrotu za każde wydane 100 zł na zakupy w sklepie, którego dany cashback dotyczy.

Kto zyskuje na cashbacku

Chociaż nie jest to niezbędną wiedzą, warto choćby dla zaspokojenia własnej ciekawości uzmysłowić sobie kto tak naprawdę zyskuje na cashbacku. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że korzystają z tego wszystkie strony, które biorą w nim udział.

Na początku sklep internetowy np. Allegro, Media Markt czy jakikolwiek inny mały sklep sprzedający na przykład wędki albo okulary nawiązuje współpracę z serwisem cashbackowym. Najczęściej ich współpraca polega na procentowym udziale w zyskach za każdy zakupiony produkt sprzedawcy, na którą klient trafił poprzez serwis cashbackowy. Na końcu tego łańcucha jest konsument, który dokonując zakupu otrzymuje część prowizji jaką zgarnia strona z cashbackami od sprzedawcy i tym samym oszczędza na swoich zakupach.

Jak widać każda strona wychodzi z transakcji z jakąś korzyścią. Sklepy – mają zwiększony ruch i sprzedaż własnych produktów, serwisy Cashbackowe prowizję od sprzedawcy za przekierowanie ruchu i sprzedaż, zaś konsumenci tańsze zakupy dzięki zwrotowi części wydanych środków.

Jak korzystać z cashbacku?

Aby korzystać z cashbacku potrzebujemy utworzyć konto na jednym z serwisów, które takie usługi oferują. Za każdym razem, kiedy za pośrednictwem takiej strony dokonasz zakupu otrzymasz wcześniej ustalony zwrot środków.

Na ogół jeśli na przykład planujesz dokonać zakupów np. na Allegro, po prostu wchodzisz na ich stronę, szukasz produktu i dokonujesz zakupu.

Uzyskanie cashbacku wymaga jednak wejścia wcześniej na stronę oferującą cashback, i za jej pośrednictwem przejście na stronę Allegro. Wtedy – dzięki powiązaniu Ciebie ze stroną cashbackową każdy zakup jakiego dokonasz   może kwalifikować się do otrzymania z powrotem części wydanej kwoty.

Polowanie na okazje

Każda strona z cashbackami oferuje własne stawki dla poszczególnych sklepów, które mogą zmieniać się z czasem i prowadzonymi akcjami promocyjnymi.

O ile przy mniejszych zakupach drobna różnica w cashbacku nie robi większej różnicy, o tyle przy dokonywaniu większych zakupów np. rowera czy laptopa, 0,5% różnicy między poszczególnymi stronami może być różnicą nawet parudziesięciu złotych w zaoszczędzonych pieniądzach. Z tego powodu nie warto ograniczać się do jednego serwisu cashbackowego lecz posiadanie konta w paru z nich.

Przed dokonaniem większych zakupów warto poświęcić parę minut na “przelecenie” po paru stronach i wyszukanie najkorzystniejszej aktualnie oferty.

Maksymalizacja oszczędności z cashbacku

Wiele stron przeprowadza okresowe kampanie ze zwiększonym cashbackiem dla poszczególnych sklepów. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdybyś planował swoje zakupy z wyprzedzeniem zamiast dokonywać ich na gorąco na ostatnią chwilę.

“Wstrzelenie się” w kampanię, która akurat posiada podwyższony cashback dla poszukiwanego przez Ciebie produktu to nawet parokrotnie większa oszczędność niż gdybyś dokonał zakupów normalnie z wykorzystaniem standardowej stawki cashback. W przypadku zakupu laptopa za 5000 zł mówimy o przeskoku ze 100 zł do nawet 450 zł oszczędności!

Niektórzy sprytni internauci potrafią wykorzystać cashback w taki sposób, że kupią produkt na tyle tanio od sklepu detalicznego, że są w stanie sprzedać go chwilę potem z zyskiem.

Popularne i lubiane strony z Cashbackami

Goodie.pl charakteryzuje się ładną, schludną stroną internetową, po której łatwo można się nawigować. Strona często przeprowadza kampanie z podwyższonymi cashbackami w wybranych sklepach. Opinie na temat Goodie są w przeważającej mierze pozytywne, nasze doświadczenia również to potwierdzają.

Zakładając konto z podanego obok linku wystarczy, że w ciągu 30 dni od rejestracji dokonasz kwalifikujących się do cashbacku zakupów aby otrzymać 10 zł bonusu.

Plente.com znane jeszcze do niedawna Planet Plus to kolejny chętnie wybierany serwis do cashbacku. Sporadycznie pojawiają się negatywne opinie w sieci jakoby trzeba było ich ponaglać do naliczenia cashbacku jednak są w zdecydowanej mniejszości. Równie często przeprowadzają dodatkowe akcje z podwyższonym cashbackiem nawet do 25%.

Po rejestracji z naszego linku i uzyskaniu cashbacku wynoszącego 20 zł otrzymasz dodatkowe 10 zł.

LetyShops.com jest kolejną marką znaną doskonale na polskim rynku. Cieszy się dużą popularnością dzięki bardzo szeroko zakrojonym kampaniom z podwyższonym casbackiem. Zazwyczaj posiadają największą ilość podwyższonych cashbacków w porównaniu do innych portali.

W zamian za rejestrację z naszego linku i wykonanie zakupów na kwotę łączna 70 zł w ciągu 30 dni od założenia konta otrzymasz 10 zł bonusu. 

Topcashback.co.uk to jedna z największych stron cashbackowych na świecie. Ta brytyjska strona wraz z rozwojem i rosnącą popularnością zaczęła świadczyć usługi na skalę globalną. Jest to świetny portal do zakupów realizowanych poza granicami kraju podczas korzystania np. z eBaya czy Amazona. Aby poruszać się na niej swobodnie wymagana jest znajomość języka angielskiego ze względu na brak polskiej wersji językowej.

Po rejestracji z naszego linku, kiedy tylko uzbierasz 10£ (funtów brytyjskich) cashbacku, otrzymasz drugie tyle.

Alerabat.com działa na zasadzie wtyczki instalowanej do przeglądarki. Swego czasu w 2021 i 2022 roku wydawali ogromne pieniądze na kampanie reklamowe, jednak po ich zakończeniu rozwój strony zatrzymał się w miejscu. Mimo to posiadają dość pozytywne opinie, choć jest to jedyna firma cashbackowa, której nie przetestowaliśmy i nie możemy polecić ani stwierdzić, żeby omijać ją szerokim łukiem.

Jeśli skorzystasz z naszego linku partnerskiego i w ciągu 30 dni dokonasz zakupów na minimum 70 zł, otrzymasz dodatkowe 10 zł  bonusu powitalnego.

Payback.pl jest prawdopodobnie największą firmą cashbackową w Polsce jednak nie pozbawioną wad. Doskonale sprawdza się w przypadku zakupów stacjonarnych ze względu na swoich partnerów takich jak BP, Al.Capone, Multikino czy do niedawna Kaufland. W internecie jednak oferuje znacznie zaniżone cashbacki, w porównaniu do wyżej opisanych stron.  Jest to dobrze zakamuflowane przez system punktów wymiennych później na nagrody, zamiast wyraźnej procentowej informacji o oczekiwanym zwrocie poniesionych kosztów na zakupy.

Brak dodatkowych befenitów za założenie konta.

Pozostałe strony

Czy istnieje więcej podobnych stron? Oczywiście, ale nie możemy ich polecić w żaden sposób. Żyjemy w kapitalizmie i zasada nim rządząca jest dość prosta. Im większa renoma oraz świadomość istnienia firmy tym mniejsza potrzeba starania o klienta. Mniej popularne strony prawdopodobnie zaoferują większy cashback kosztem własnego zarobku, jednak korzystanie z nich jest ryzykowne pod względem późniejszej wypłacalności oszczędzonych środków i komfortu użytkowania.

Doskonałym przykładem jest wyżej wspomniany PayBack. Są najwięksi na rynku przez co lekceważą klientów i oferują niewspółmiernie niższe możliwości oszczędzania niż pozostałe strony. Ta sama zasada będzie dotyczyła mało popularnych stron. Otrzymasz obietnicę większego cashbacku, jednak nie będziesz miał pewności czy kiedykolwiek go wypłacisz.

Jak zawsze, to czy chcesz eksperymentować i szukać większej oszczędności, czy też postawić na zaufane strony zależy wyłącznie od Ciebie. My oczywiście sugerujemy bezpieczne rozwiązanie i złoty środek jakim jest odpowiedni balans i korzystanie z poleconych przez nas stron.

Ile trzeba czekać na cashback

To ile trzeba czekać na cashback jest prawdopodobnie najbardziej wrażliwą i jednocześnie najgorszą stroną tego systemu. Kiedy w grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale również wiele ogniw (sprzedawca, strona cashbackowa, konsument) sprawa się komplikuje.

Dla przykładu Allegro ze swoją księgowościa może mieć swój harmonogram rozliczeń i uznawania cashbacków, następnie strona cashbackowa w zależności od swoich ustaleń może weryfikować zatwierdzone przez sklepy cashbacki jeszcze inaczej.

Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ zgodnie z polskim prawem konsument dokonujący zakupów w internecie ma prawo w ciągu dwóch tygodni odstąpić od umowy i zażądać zwrotu środków. To i wiele innych zapisów prawnych jak i ustaleń wewnętrznych poszczególnych firm/sklepów internetowych niestety wydłuża procedurę cashbacku.

Zazwyczaj cashbacki naliczane są w przeciągu 45-60 dni od zakupu, jednak czasem przedłuża się to do 90 dni. Oczywiście każda strona posiada własny regulamin i każde opóźnienie należy zgłaszać. Zazwyczaj po takim upomnieniu cashback jest szybko weryfikowany i naliczany natychmiastowo.

Odpowiednia terminologia

Nieustannie używamy określenia “cashback” w odniesieniu do zwrotu środków poniesionych na zakupy. Jest to błędna terminologia, ponieważ taka usługa poprawnie powinna nazywać się “moneybackiem”.

Przez błędne przeniesienie z języka angielskiego oraz brak w przeszłości rozróżnienia pewnych specyficznych detali, z czasem przyjęła się właśnie ta nazwa. Banki i instytucje finansowe konsekwentnie (mimo wcześniejszych błędów) próbują aktualnie naprostować sytuację i cashbackiem nazywają usługę wypłaty gotówki z kasy sklepu w momencie dokonywania zakupów.

Naszym  zdaniem cashback w oparciu o zwrot kosztów zakupowych wszedł już na tyle mocno do polskiego języka, że należy go przyjąć. Pamiętaj po prostu, że możesz napotkać w sieci różne określenia, które posiadają tą samą definicję.

Podsumowanie

System cashbackowy ma swoje wady. Jest rozwleczony w czasie i wymaga poświęcenia paru minut więcej na dokonanie zakupów. Jednakże kiedy istnieje możliwość oszczędzania w tak prosty sposób raczej nie trzeba przekonywać, że po prostu warto.

Żyjemy w tych wspaniałych czasach, kiedy to angażując chwilę uwagi kupujemy jeszcze taniej bez specjalnych poświęceń. W rezultacie zakupy w internecie mimo, że już dostarczają wielu wygód, zyskują dodatkowy wymiar.

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Reddit
Sprawdź popularne promocje
oraz promocje bankowe
5 6 głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Pokaż wszystkie komentarze

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

W razie jakichkolwiek pytań nie wahaj się napisać. Odpowiadamy w przeciągu 48 godzin.

Możesz też napisać do nas bezpośrednio na:
kontakt@forsawsieci.pl

lub skontaktować się poprzez naszego Facebooka