Czym jest szybki przelew Elixir oraz ile kosztuje przelew natychmiastowy

Czym jest szybki przelew Elixir oraz ile kosztuje przelew natychmiastowy forsawsieci

Kto z nas nigdy nie czuł zniecierpliwienia w oczekiwaniu na dotarcie przelewu. Niezależnie czy jesteśmy odbiorcami i czekamy na wpłatę środków czy nadawcami opłacającymi rachunek na ostatnią chwilę, czekanie na zaksięgowanie środków jest ostatnim czego chcemy. Na szczęście na zaistniały problem istnieje złoty środek czyli przelew ekspresowy. Choć nie zawsze jest to  bezpłatne rozwiązanie przynosi oczekiwany rezultat. Szybki przelew Elixir jest ratunkiem kiedy po prostu nie możemy sobie pozwolić na czekanie. Dowiedzmy się jak działa.

Spis treści

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy jest systemem szybkich płatności,  które docierają na rachunek odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. Działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jest to dość spora różnica w porównaniu do tradycyjnych przelewów, które to działają tylko w dni robocze.

Przeczytaj więcej o standardowych przelewach Elixir i sprawdź w jakich godzinach księgowane są w poszczególnych bankach klikając artykuł poniżej.

Jedynym warunkiem aby zrealizować szybki przelew Elixir jest przynależność obu banków do systemu – w dalszej części artykułu sprawdzisz jakie banki biorą udział w programie.

Działanie systemu jest stosunkowo proste. Tradycyjne przelewy rozliczane są pomiędzy oboma bankami uczestniczącymi w transakcji wyłącznie 3 razy w ciągu dnia. Wszystko odbywa się zgodnie ze schematem według określonego z góry schematu.  W przypadku Express Elixiru dochodzi pośrednik, który obchodzi te sztywne zasady.

KIR czyli Krajowa Izba Rozliczeniowa otrzymuje pieniądze na specjalne konto powiernicze od banku nadawcy i natychmiastowo przekazuje je z tego samego konta do banku odbiorcy. Dzięki temu można pominąć standardową procedurę, która wydłużyłaby proces podróży pieniędzy od nadawcy do odbiorcy o parę godzin.

Express Elixir i jego początki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że polska bankowość od lat pozostaje światowym pionierem pod względem wprowadzania nowatorskich rozwiązań. Usługi takie jak płatności zbliżeniowe czy BLIK są albo polskimi tworami niespotykanymi na skalę światową albo też nasz kraj zalicza się do pierwszych, które podobne innowacje testowały. Nie inaczej jest z przelewami natychmiastowymi.
Express Elixir powstał w połowie 2012 roku i w momencie wdrożenia usługi na polski rynek podobne rozwiązanie istniało wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Twórcą i adminstratorem systemu niezmiennie pozostaje Krajowa Izba Rozliczeniowa.
Początki były dość skromne. Z początku w systemie udział brały zaledwie cztery banki by liczba ta stopniowo rosła. Aktualnie aż 26 polskich banków udostępnia usługę swoim klientom a łączną suma wszystkich transakcji przekroczyła 330 miliardów złotych.
Bardzo podobnie sytuacja wyglądała z popularnością wśród użytkowników. W pierwszym roku rozliczono niespełna 20 tysięcy zleceń. W następnych latach liczba transakcji sukcesywnie rosła by w końcu 9 września tego roku przekroczyła 1 milion przelewów dziennie.

BlueCash jako alternatywa dla szybkich przelewów

blue cash system płatności forsawsieci

W Polsce istnieje jeszcze jeden system natychmiastowego przelewania pieniędzy i jest nim Blue Cash. Powstał pół roku wcześniej od Express Elixiru i jest kontrolowany przez prywatną spółkę Blue Media. Jest on droższą alternatywą dla przelewów typu Express jednak ma pewną zaletę.

Podczas gdy przelewy ekspresowe działają tylko między bankami należącymi do systemu, przelewy BlueCash można zlecić praktycznie do każdej instytucji.

Przelew na telefon BLIK jako druga alternatywa

logo BLIK forsawsieci

Wraz z rozwojem systemu BLIK w 2015 roku uruchomiono nową usługę jaką jest przelew na telefon BLIK. Poprzez powiązanie numeru telefonu z rachunkiem bankowym przez nadawcę oraz odbiorcę przelewu otrzymują oni możliwość przesyłania pieniędzy pomiędzy sobą. 

Co najważniejsze – przelewy na telefon BLIK są całkowicie darmowe.

Przelew na telefon BLIK ma też swoje ograniczenia. Na ten moment nie zapłacimy nim w paru instytucjach państwowych na przykład w Urzędzie Skarbowym, choć planowane jest udostępnienie takiej możliwości w 2023 roku.

Lista banków obsługujących przelewy na telefon BLIK

Aktualnie 14. banków umożliwia swoim klientom przelewy na telefon BLIK. Listę wszystkich z nich możesz sprawdzić rozwijając poniższą listę.

 • Alior Bank
 • Bank Pekao
 • Banki spółdzielcze
 • BNP Paribas
 • BOŚ Bank
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • GETIN Bank
 • ING Bank
 • mBank
 • Millennium Bank
 • Noble Bank
 • PKO BP
 • Santander Bank

Ile kosztuje przelew natychmiastowy

To ile kosztuje przelew natychmiastowy zależy wyłącznie od banku, w którym zlecamy jego wykonanie. Każdy bank podejmuje decyzję samodzielnie jednak opłaty w żadnym z nich nie przekraczają 5 zł za pojedynczy przelew. Wraz z nieustannie rosnącą popularnością przelewów Express Elixir koszty tytułem ich wykonania powinny maleć.

ile kosztuje przelew natychmiastowy


W nadchodzących latach powinien nastąpić podobny scenariusz jak w przypadku abonamentów operatorów telefonicznych. Początkowo z opłat za każdą minutę rozmowy operatorzy przeszli na darmowe rozmowy do własnej sieci i płatne do obcych. W następnych latach w cenie abonamentu popularne stały się nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci. Prawdopodobnie ten sam scenariusz czeka system Express Elixir w najbliższych latach.

Cennik i lista banków obsługujących przelew Express Elixir

W poniższej tabeli znajdziesz cennik ile kosztuje szybki przelew Elixir dla 15 największych banków w Polsce.

Niektóre mało popularne banki nie zostały uwzględnione w tabeli i są to: Aion Bank, Bank BPS SA. (łącznie 214 banków spółdzielczych), Bank Nowy S.A., NeoBANK oraz SGBK-Bank S.A. Pełną listę instytucji wraz z możliwymi ograniczeniami w działaniu możesz znaleźć na oficjalnej stronie Express Elixir klikając tutaj.

 

Nazwa banku

Konto

Koszt przelewu Express Elixir

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

5 zł (można wybrać korzyść gwarantującą 5 darmowych przelewów miesięcznie)

Konto Internetowe

3 zł dla przelewów do 1 tys. zł i 5 zł dla przelewów powyżej tej kwoty

Bank Millenium

Konto 360º i Konto 360º Student

5 zł

Bank Pekao S.A.

Konto Przekorzystne

Konto Świat Premium

5 zł

Bank Pocztowy

Konto w Porządku

Konto w Porządku Plus

5 zł

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

5 zł

BOŚ Bank

EKOkonto bez Kosztów

5 zł

Citi Handlowy

CitiKonto

0 zł za 3 pierwsze przelewy miesięcznie i 5 zł za każdy kolejny

Konto Citigold

5 zł

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Konto dla Ciebie MOVE!

Konto dla Ciebie GO!

5 zł

Konto dla Ciebie VIP

0 zł

Getin Bank

Konto Proste Zasady

5 zł

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Mobi

5 zł

Konto z Lwem Direct

Inteligo

Konto Inteligo

5 zł

mBank

eKonto Osobiste

5 zł

mKonto Intensive

0 zł za 3 pierwsze przelewy miesięcznie i 5 zł za każdy kolejny

Nest Bank

Nest Konto

4 zł

PKO BP

Konto Aurum

Konto dla Młodych

Konto za Zero

4,99 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

Konto Select

0 zł

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Reddit
Sprawdź popularne promocje
oraz promocje bankowe
5 14 głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Pokaż wszystkie komentarze

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

W razie jakichkolwiek pytań nie wahaj się napisać. Odpowiadamy w przeciągu 48 godzin.

Możesz też napisać do nas bezpośrednio na:
kontakt@forsawsieci.pl

lub skontaktować się poprzez naszego Facebooka